Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów oraz rozpowszechnione utwory plastyczne, utwory fotograficzne lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa, nauczanie lub prawami gatunku twórczości.
— Previous article
Art. 28 [Niekomercyjne użyczanie, zwielokrotnianie, udostępnianie przez instytucje naukowe / wynagrodzenie biblioteczne]
Next article —
Art. 291 [Parodia, pastisz, karykatura]
You May Also Like
Art. 23 [Dozwolny użytek osobisty / zakres]
- 2010-09-14
- 4 komentarze
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten…
Art. 231 [Wyłączenie obowiązku zezwolenia twórcy]
- 2010-09-14
- No comments
Nie wymaga zezwolenia twórcy tymczasowe zwielokrotnienie, o charakterze przejściowym lub incydentalnym, niemające samodzielnego znaczenia gospodarczego, a stanowiące integralną…
Art. 232 [Utrwalenia utworów na potrzeby własne]
- 2023-05-15
- No comments
1. Organizacjom radiowym i telewizyjnym wolno przy pomocy własnych środków utrwalać utwory na potrzeby własnych nadań. 2. Utrwalenia,…
Art. 24 [Retransmisje]
- 2010-09-14
- No comments
1. Wolno rozpowszechniać za pomocą anteny zbiorowej oraz sieci kablowej utwory nadawane przez inną organizację radiową lub telewizyjną…
Art. 25 [Rozpowszechnianie]
- 2010-09-14
- No comments
1. Wolno rozpowszechniać w celach informacyjnych w prasie, radiu i telewizji: 1) już rozpowszechnione: a) sprawozdania o aktualnych…
Art. 26 [Sprawozdania]
- 2010-09-14
- No comments
Wolno w sprawozdaniach o aktualnych wydarzeniach przytaczać utwory udostępniane podczas tych wydarzeń, jednakże w granicach uzasadnionych celem informacji.
Art. 261 [Korzystanie z publicznych wystąpień, wykładów i kazań]
- 2015-12-08
- No comments
Wolno korzystać w granicach uzasadnionych celem informacji z przemówień politycznych i mów wygłoszonych na publicznych rozprawach, a także…
Art. 262 [Niekomercyjne zwielokrotnianie utworów w celu eksploracji tekstów i danych / przechowywanie / niezbędność]
- 2024-10-01
- No comments
1. Instytucje dziedzictwa kulturowego, a także podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2…
Art. 263 [Komercyjne zwielokrotnianie rozpowszechnionych utworów dla celów eksploracji tekstów i danych / zastrzeżenia / przechowywanie / cel]
- 2024-10-01
- No comments
1. Wolno zwielokrotniać rozpowszechnione utwory w celu eksploracji tekstów i danych, chyba że uprawniony zastrzegł inaczej. 2. Zastrzeżenia,…
Art. 27 [Niekomercyjne korzystanie przez instytucje oświatowe, uczelnie oraz jednostki naukowe / 25% / fikcja siedziby]
- 2010-09-14
- No comments
1. Instytucje oświatowe oraz podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z…
6 comments
Witam, mam pytanie odnośnie cytatów. Gdybym zdecydowała się stworzyć karty "rozwojowe" w których używałabym cytatów z podpisami, czy jest to naruszenie praw autorskich?
Wydaje się, że to mieściłoby się w prawie cytatu. Wszystko zależałoby jednak od tego co powstanie na końcu. "Karty rozwojowe" to pojemne pojęcie. Tak samo "cytaty z podpisami".
Witam,Mam pytanie – czy stosowanie w swoim utworze wzorów obliczeniowych zaczerpniętych z książki, celem wyjaśnienia metody obliczeniowej mieście się w granicach prawa cytatu i będzie dozwolone bez konieczności pytania autora o zgodę?Z góry dziękuję za odpowiedź.
Wzór obliczeniowy to koncepcja matematyczna, która jest wyłączona z ochrony. Art. 1 Ust. 221. Ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.Więc jeśli używasz samego wzoru, to nawet nie musisz pytać autora o zgodę.
Dzień dobry Panstwu, mam bardzo ważne dla mnie pytanie i będę wdzięczna za odpowiedź. Napisałam książkę, powiedzmy przygodową dla nastolatków. I w niej zamieściłam cytaty z różnych polskich filmów. Niektóre cytaty, to jedno zdanie, a niektóre to 3-4 zdania z jednego filmu. Czy w takim przypadku mogę użyć tych cytatów, czy jest to naruszenie art.29? i musze uzyskać zgodę… chyba producenta filmu?
Cześć, mam problem. Piszę pracę na temat wielu rysunków naskalnych, których na pewno nie obwiedzę osobiście. Muszę skorzystać z cudzych zdjęć i z przerysów (około 100 obiektów, w 40 książkach i artykułach). Jak zdobyc prawo do publikacji tych zdjęć w mojej pracy? Prawie nikt nie odpowiada na moje wystąpienia, ani wydawcy, ani autorzy. Moja interpretacja jest całkowicie odmienna od wszystkich innych interpretacji autorów tych zdjęć. Czy mogę skorzystać z prawa cytatu, z podaniem źródeł?