Art. 29 [Cytowanie]

Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów oraz rozpowszechnione utwory plastyczne, utwory fotograficzne lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa, nauczanie lub prawami gatunku twórczości.

0 Shares:
6 comments
  1. Witam,Mam pytanie – czy stosowanie w swoim utworze wzorów obliczeniowych zaczerpniętych z książki, celem wyjaśnienia metody obliczeniowej mieście się w granicach prawa cytatu i będzie dozwolone bez konieczności pytania autora o zgodę?Z góry dziękuję za odpowiedź.

  2. Wzór obliczeniowy to koncepcja matematyczna, która jest wyłączona z ochrony. Art. 1 Ust. 221. Ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.Więc jeśli używasz samego wzoru, to nawet nie musisz pytać autora o zgodę. 

     

  3. Dzień dobry Panstwu, mam bardzo ważne dla mnie pytanie i będę wdzięczna za odpowiedź. Napisałam książkę, powiedzmy przygodową dla nastolatków. I w niej zamieściłam cytaty z różnych polskich filmów. Niektóre cytaty, to jedno zdanie, a niektóre to 3-4 zdania z jednego filmu. Czy w takim przypadku mogę użyć tych cytatów, czy jest to naruszenie art.29? i musze uzyskać zgodę… chyba producenta filmu?

  4. Cześć, mam problem. Piszę pracę na temat wielu rysunków naskalnych, których na pewno nie obwiedzę osobiście. Muszę skorzystać z cudzych zdjęć i z przerysów (około 100 obiektów, w 40 książkach i artykułach). Jak zdobyc prawo do publikacji tych zdjęć w mojej pracy? Prawie nikt nie odpowiada na moje wystąpienia, ani wydawcy, ani autorzy. Moja interpretacja jest całkowicie odmienna od wszystkich innych interpretacji autorów tych zdjęć. Czy mogę skorzystać z prawa cytatu, z podaniem źródeł?

Dodaj komentarz
You May Also Like