1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
4 komentarze
Witam.
Mam pytanie. Czy np kserowanie lub drukowanie książek jest legalne czy sa objete prawami autorskimi i nie można ich kopiowac?
Czy można np podręczniki szkolne kopiować?
Szanowna Pani Beato, oczywiście, że można kserować! Szczególnie, jeśli oryginał jest Pani własnością lub własnością osoby z którą utrzymuje Pani bliskie kontakty. Co do tego nie ma najmniejszych nawet wątpliwości. Nie można natomiast takiego ksera sprzedawać.
Mam pytanie. Czy autor pisząc na początku publikacji, że żaden fragment publikacji bez zgody autora nie może być powielany może mi zabronić zeskanowania i skserowania na użytek własny tej publikacji?
Nie tylko nie można sprzedawać ale i dowolnie udostępniać oraz rozpowszechniać – art. 116 . Skopiować można tylko na własny użytek i to z zakupionego przez siebie oryginału lub od osoby z którą pozostajemy w bliskich stosunkach art 23 p 1.